Ha ezt a cikket olvasod, akkor minden bizonnyal épp azon tanakodsz, hogy megéri-e Budapestre jönni tanulni és itt élni az egyetem közelében. Nagy valószínűséggel persze maga a kiválasztott egyetem determinálja hozza magával automatikusan, hogy Budapestre kell költöznöd, mindazonáltal bátran kijelenthetjük: jó döntést hozol, ha idejössz tanulni Magyarország fővárosába!
Cikkünkkel segítünk a döntéshozatalban. Pontosabban: igyekezni fogunk meggyőzni arról, hogy milyen nagyszerű a diákélet Budapesten, amit érdemes megtapasztalni!
Budapest kiváló választás hazai és nemzetközi diákok számára egyaránt, akik így egy relatíve minőségi oktatást nyújtó városban tanulhatnak gazdag kultúrával és pezsgő éjszakai élettel.
Az előnyök ellenére muszáj őszintének lenni Budapest hátrányaival is, mint például az emelkedő élelmiszerárak, drága albérletárak, kisebb közbiztonsági problémák, sok fedél nélküli ember jelenléte az utcákon, és a csapnivaló köztisztaság.
A havi megélhetési költség Budapesten összesen kb. 400.000-475.000 Ft-ot tesz ki. Ez az összeg tartalmazza a havi lakbért, rezsit, élelmiszert, a havi BKK bérletet, és a szabadidős tevékenységeket. Nézzük meg, hogy arányaiban hogyan oszlanak meg a költségek egy diák büdzséjében:
- Albérlet (rezsivel együtt): a havi kiadások kb. 50%-át teszi ki.
- Élelmiszer: az össz havi büdzsé kb. 10%-át teszi ki.
- Tömegközlekedés: diákok számára havi BKK bérlet 3450 Ft-ba kerül
- Minden más (kb 35%) szabadon felhasználható.
Ezek közül nem csak költségekben, de a diákélet minőségének szempontjából is központi fontosságú a jó szállás találása. Egy jó szállás önmagában meg tud édesíteni egy kevésbé izgalmas diáklétet, éc vice versa: egy nagyon jó budapesti diáklétet meg tud keseríteni egy kevésbé jó albérlet, vagy annak tulajdonosa.
Még jobb, ha nem egyedül, hanem egy közösségben élsz hozzád hasonló belföldi és külföldi diákokkal. Erre lehetőséged van például a Diáklakás szállóiban. Nyilván nem akarjuk önamgunkat hátba veregetni és fényezni (na jó, csak egy kicsit), de a Diáklakás kiadó szobáival nem fogsz mellélőni!
Budapest éjszakai élete kiváló, számos romkocsma, bár és éjszakai klub található a városközpontban. A város összességében biztonságosnak tekinthető a diákok számára, még éjszaka is. Habár néhány városrészt érdemes az esti órákban elkerülni. Nagy általánosságban apróbb bűncselekmények, például lopások, előfordulhatnak a közterületeken.
De ne aggódj: ha figyelsz a környezetedre, és betartod a józan paraszti ész által diktált általános szabályokat (pl nem alszol el a tömegközlekedésen, ügyelsz az értékeidre egy teli járaton stb.), akkor nem lesz baj.
Budapest a felsőoktatás szempontjából is kiemelkedő, az ország több top egyeteme is ebben a városban található. Budapest legjobb egyetemei a következők:
- Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE): Bölcsészettudomány, társadalomtudományok.
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME): Mérnöki és gazdasági tanulmányok.
- Budapesti Corvinus Egyetem: Üzleti, közgazdaságtudományi, és humán tanulmányok.
- Semmelweis Egyetem: orvostudományi tanulmányok.
Érdemes felfedezni a város számos látványosságát is, amik mind itthon, mind a külföldiek körében népszeráek. Íme néhány leghíresebbek közül:
- Budai Vár
- Mátyás-templom
- Halászbástya
- Parlament
- Citadella
- Széchenyi Termálfürdő
- Hősök tere
Budapest a hagyomány és a modern kultúra keveréke, ami egyedülálló élményt nyújt mindazoknak, akik felfedezik ezt a lenyűgöző várost.
Miért érdemes Budapesten tanulni és egyetemre járni?
Az egyetemista diákok számára Budapest legfőbb előnyei a következők:
- Pezsgő éjszakai élet: számtalan romkocsma, bár és klub várja a fiatalokat.
- Nemzetközi élet: Budapest élénk nemzetközi közösséggel rendelkezik, rengeteg külföldi diákkal. Itt nagyon egyszerű értékes nemzetközi kapcsolatokat építeni.
- Kiváló tömegközlekedés: sokan ekézik (jogosan) a budapesti tömegközlekedést, holott európai összehasonlításban is magas minőséget képvisel a többi európai tömegközlekedési rendszerrel összehasonlítva objektív mérce szerint. A járatok pontosak (1-2 notórius járattól eltekintve, pl 5-ös busz), sűrűn járnak, és az éjszakai tömegközlekedés is biztosítva van.
- Gazdag kultúra: a város kultúrája, egyfajta underground/alter stílusa lenyűgöző és változatos, tele menő kocsmákkal és street food árusokkal.
- Gyönyörű történelem és nevezetességek: Budapest történelme gazdag, messzi évszázadokra tekint vissza, és az ezeket bemutató látványosságai rendkívül vonzóak.
Ezek az előnyök mind hozzájárulnak ahhoz, hogy Budapest ideális választás legyen a felsőoktatásban tanulni vágyó diákok számára.
Mik a hátrányai a budapesti diákéletnek?
Budapesten tanulni számos előnnyel jár, de muszáj őszintének lenni: van jó néhány hátránya is. Ezek az alábbiak:
- Növekvő megélhetési költségek: külföldi diákoknak abszolút megfizethető a budapesti lét, de magyar diákokra ez már sajnos nem igaz. Az elmúlt években egy nagyon erős drágulás volt tapasztalható az országos, és ezen belül a budapesti megélhetési költségekben a KSH adatai szerint. különösen az élelmiszer és a szórakozás (pl szeszes italok) ára emelkedik, ami a vártnál jobban megterheli a diákok költségvetését. Ugyanez igaz az albérletárakra.
- Közbiztonsági problémák: Budapest összességében biztonságos, de van néhány része, amik éjszaka kevésbé biztonságosak. Ezeket a területeket érdemes elkerülni. Apróbb bűncselekmények, például lopások előfordulhatnak Budapest-szerte, ezért fontos tájékozottnak és óvatosnak lenni.
- Rossz köztisztaság: az utcák és közterek tisztasága nem kielégítő, sőt, néha kritikán aluli egyes részeken, pl a Corvin-negyednél. Ez némelyek számára csökkentheti a város vonzerejét.
- Felsőoktatás színvonalának csökkenése: a budapesti felsőoktatás színvonala továbbra is kiemelkedő országos és nemzetközi szinten, azonban sajnos egy negatív tendencia volt látható ennek színvonalában az elmúlt kb 10 évben.
Fontos kiemelni, hogy Budapesten való tanulás még mindig a legjobb esély arra, hogy egy diák „kitörjön” a jelenlegi szociális helyzetéből, és olyan lehetőségekhez jusson – akár belföldön, akár külföldön -, amik más magyarországi városokban nem elérhetőek.
Megélhetési költségek Budapesten
Mennyibe kerül egy diák havi megélhetése Budapesten? Egy diák havi megélhetési költsége Budapesten körülbelül 400.000-475.000 Ft. Ez az összeg magában foglalja a lakbért, rezsit, élelmiszert, tömegközlekedést és szabadidős tevékenységeket.
A havi megélhetési költség nagymértékben eltérhet, ami főleg az alábbiaktól függ:
- lakhatás típusa és az albérlet lokációja
- élelmiszerfogyasztási szokások (saját magadra főzöl vs mindig rendelsz vagy kifőzdében eszel)
- bulizási szokások
- közlekedés módja a városban (tömegközlekedés vs pl elektromos rollerek)
Ami főleg az életviteledtől függ. Ha aktív szociális életet élsz, sokszor költesz a barátaidra pl meghívod őket beédelni vagy 1-1 korsó sörre; továbbá sokszor költesz új ruhákra, eszel kifőzdékben/éttermekben, akkor az összeg magasabb lehet egy visszafogott életmóddal szemben. Főzéssel pl rengeteget tud egy diák spórolni, ráadásul egy nagyon jó közös program is tud lenni, ha egy diákközösségben élsz.
Mennyibe kerül az albérlet Budapesten?
- Teljes lakás bérlése: kb. 270.000 Ft
- Szoba közös lakásban: kb. 120.000 Ft
Ezek mellett továbbá ott vannak a diákszállók, mint például a diaklakas.hu, ami egy költséghatékony opció azoknak, akik spórolni szeretnének a lakhatáson és igénylik a társaságot.
A lakhatás az a tétel, amivel a legtöbbet tud spórolni egy diák (a kaja mellett). Egyedül lakni Budapesten igen drága tud lenni, még egy kisebb garzonlakásban is. Ha már van egy lakótársad, akkor már sokat tudsz spórolni. Még jobb viszont, ha egy diákközösségben élsz több diákkal együtt, ahol mindenkinek van egy saját szobája. Ilyen például a Diáklakás közössége is.
A diákközösség előnye, hogy olcsóbbá válik a lakhatás a diák számára és új embereket ismerhet meg. Akár igen szoros barátságokat is lehet így kötni, ami életen át tartó kapcsolat lesz.
Hátránya persze, hogy az életteret másokkal is meg kell osztani és be kell tartani bizonyos közös szabályokat, hogy mindenkinek élmény legyen az együttélés.
Ha a Diáklakásnál szállsz meg egy szobában, akkor akár 60.000-130.000 Ft-t is spórolhatsz a havi lakhatáson szemben egy saját albival. Ráadásul kevesebb a fejfájás is, hiszen minden rezsivel, javítással, takarítással stb-vel kapcsolatos feladatot mi végzünk el, amit a lakbér már tartalmaz.
A lakbér mértéke jelentősen változhat a következő tényezők alapján:
- Albérlet lokációja: a belvárosi kerületek, mint pl az V., VI., VII., VIII. és IX. kerület, általában drágábbak szemben a külterületekkel.
- Lakás kora: Az új építésű lakások több kényelmi szolgáltatást nyújtanak, de drágábbak lehetnek.
- Fűtés típusa: a központi (pl cirkó-) fűtés csökkentheti a rezsiköltséget, de megemeli a bérleti díjat.
- Szállás típusa: egy teljes lakás bérlése drágább, mint egy szoba bérlése.
Felmerül a kérdés: melyik kerület a legjobb diákoknak? Ez alapvetően személyes preferenciák döntik el, de nagy általánosságban a budapesti diákok számára a következő kerületek a legalkalmasabbak:
- VI. és VII. kerület: pezsgő éjszakai életéről, jó tömegközlekedési lehetőségeiről, és a kiváló kulturális lehetőségeiről ismert.
- VIII. kerület: a notórius nyócker, ami kb 20 éve még igen veszélyes környék volt, de azóta rehabilitálták, és az egyik legjobb hely lett (legalábbis nagy része) a diákok számára.
- IX. kerület: megfizethető, fejlődő terület, amely kellemes helyi hangulatot kínál, cserébe egyre drágább környéknek számít.
- XIII. kerület: kicsit távolabb található ugyan a városközponttól, azonban a kerület fő útja (Váci út) mentén jár az M3 metró, amivel szinte bárhova gyorsan el tudnak jutni a diákok.
Miért ezek a kerületek a legideálisabbak a diákoknak?
- Mindegyik közel van a legfőbb budapesti egyetemekhez.
- Könnyű hozzáférést biztosítanak a város fő kulturális pontjaihoz.
- A közelükben számos központi tömegközlekedési csomópont és szórakozóhely található.
- Számos élelmiszerbolt és vásárlási lehetőség található a területükön, pár perc sétára.
Lakást béreljek vagy a diákszállót válasszam Budapesten?
Egy lakás kiváló választás azoknak a diákoknak, akik szeretnek egyedül lenni a saját személyes terükben, és megengedhetik maguknak a magasabb bérleti díjat. Ha nagyobb költségvetéssel rendelkezel, és szereted a privát szférát, akkor ez az opció való neked.
Ha azonban szeretsz új nemzetközi diákokkal találkozni, nyitott vagy egy közösségben élni, és kisebb költségvetésből gazdálkodsz, akkor a diákszálló a tökéletes választás. Ez remek lehetőség új (akár nemzetközi) barátok szerzésére és arra, hogy még élvezetesebb legyen a budapesti diákéleted.
Tapasztalataink alapján a diákszállót ajánljuk a közösségi légkör, kényelem, és a diákok igényeinek támogatása miatt. Ilyen például a Diáklakás is, aminek ráadásul kiváló lokációja van Budapest központjában!
Mennyibe kerül az étkezés Budapesten?
Az étkezés havonta körülbelül 40.000-80.000 Ft-ba kerül egy diáknak Budapesten.
Az alábbiakban részletes lebontjuk, hogy hogyan tevődik össze egy átlagos diák átlagos étkezése Budapesten:
- Átlagos menü: 1500–2500 Ft
- Átlagos bevásárlás költsége: 15.000–25.000 Ft
- Reggeli kávéval: 500–1500 Ft
- Ebéd: 1500–2500 Ft
- Vacsora: 2000–3000 Ft
- Átlagos gyorséttermi étkezés: 1000–2000 Ft
Az étkezés havi költsége nagyban függ, hogy hol vásárolsz, mennyit vásárolsz, hol étkezel, és milyen gyakran étkezel házon kívül. A legolcsóbb étkezési mód, ha saját magad főzöl otthon.
Miközben csábító lehet kényeztetni magad éttermi ételekkel, gyorsételekkel és alkohollal, azt javasoljuk, hogy diákként inkább főzz otthon, különösen, ha diákszállón élsz. Ezzel egyrészt rengeteg pénzt spórolhatsz meg, másrészt egy kiváló közösségi tevékenység és közös élmény a lakótársaiddal.
Mennyibe kerül az alkohol Budapesten?
A hazai sör ára élelmiszerüzletekben általában 300-400 Ft-ba kerül Budapesten. Egy üveg jó minőségű bor általában 800-2000 Ft-ba kerül. A töményitalok terén nagyon nagy a szórás, de általában 7000-15.000 Ft-ból már tud találni egy diák egy jobb minőségű tömény italt.
Kocsmában egy korsó hazai sör általában 1100–1200 Ft-ba kerül. Egy koktél ára általában 2000 Ft körül mozog. Az alkoholok ára a helyszíntől, az alkohol márkájától, és a hely típusától függően változik.
- Hazai sör: 1100–1200 Ft
- Nemzetközi sörmárkák: 1500–2000 Ft
- Bor: 500–700 Ft/dl
- Koktél: 2000 Ft-tól
- Feles: 1500–3000 Ft
A központi kocsmák, bárok, és népszerű helyek, például a romkocsmák, általában drágábbak, viszont a minőség is magasabb ezeken a helyeken.
Mennyibe kerül a tömegközlekedés Budapesten a diákok számára?
Egy havi tömegközlekedési bérlet diákok számára 3450 Ft. Ezt érdemes a diákoknak venni alkalmi jegy, vagy bliccelés helyett.
Budapest remek tömegközlekedési hálózattal rendelkezik, amely számos járattípust kínál. Ezek a járatok pontosak (meglepően), ráadásul az éjszakai tömegközlekedés is biztosított. Az éjszakai buszjáratok és a 6-os villamos a körúton biztosítják, hogy a város éjszaka is közlekedhető maradjon.
Budapest az alábbi tömegközlekedési járatokat kínálja:
- Buszok
- Villamosok
- Metróvonalak (a városban 4 metróvonal található)
- Trolibuszok
- Helyiérdekű vasút (HÉV)
Ha azonban este túl fáradt vagy, vagy nem szeretnél 30-60 percet várni egy éjszakai buszra, mindig kényelmes alternatíva a taxi.
Mennyibe kerül a taxi Budapesten?
Egy átlagos taxiút Budapesten 4000–6000 Ft-ba kerül, attól függően, hogy milyen távolságot és időt vesz igénybe az úti cél elérése. A tényleges viteldíj az alábbi elemekből tevődik össze:
- Alapdíj: 1100 Ft
- Percdíj: 110 Ft/perc
- Kilométerdíj: 440 Ft/km
Kerüld a szabadúszó taxis hiénákat, mivel hajlamosak túlszámlázni (főleg a turistáknak, de a belföldieket se kímélik)! Ha a taxis díj drágábbnak tűnik a fentiekhez képest, akkor nagy eséllyel megpróbálnak átverni. Ha valamilyen okból sürgősen kellene taxi és nem akarsz applikáción keresztül hívni szolgáltatót, akkor indulás előtt kérdezd meg a sofőrt, hogy kb mennyiért vinne el a célállomásig.
Egyszerűbb viszont, ha a hivatalos és megbízható budapesti taxis cégek egyikét választod, ezek az alábbiak:
- Bolt
- Főtaxi
- 6×6 Taxi
- Taxi 4
- City Taxi
- Uber
Használj olyan alkalmazásokat, mint a Bolt vagy az Uber, amelyek biztosítják az átlátható árakat. Különösen akkor ajánlott ez, ha épp illuminált állapotban próbálsz hazatérni egy távolabbi szórakozóhelyről!
Közbiztonság Budapesten a diákok szempontjából
Budapest összességében biztonságos a diákok számára. Az erőszakos bűncselekmények ritkák, lőfegyverrel elkövetett bűncselekmény nagyon ritkán fordul elő. Bár a közelmúltban hallani lehetett nem egy sokkoló történetet, objektív mércével nézve Budapest közbiztonsága jó.
A leggyakoribb bűncselekmény Budapesten a lopás és a lehúzás. Fizikai sérüléseid ezektől nem lesznek, nagyobb eséllyel veszíted el tehát az értékeidet vagy pénzed egy részét.
Azonban érdemes néhány általános óvintézkedést betartani az apróbb bűncselekmények elkerülése érdekében. Bizonyos területeken, például az alábbiakan, legyél extra óvatos és körültekintő, különösen éjszaka:
- X. kerület
- Hős utca a VIII. kerületben
- Deák Ferenc tér
- Nyugati Pályaudvar
- Keleti Pályaudvar
Hölgyek számára ajánlott valamilyen legális önvédelmi eszközt tartani, mert a nők ellen elkövetett atrocitások terén sajnos elég gyengén teljesít a város (és az ország is).
Emellett ritka esetben, de megtörténhet, hogy egy átlagos budapesti járókelőnél kés van. Ezért is érdemesebb sokszor inkább figyelmen kívül hagyni az egódat, és inkább távozz a helyszínről vagy az agresszív személytől. Nem ér annyit.
Ha csoportban utazol, kisebb az esélye annak, hogy problémába ütközöl. Különösen igaz ez az egyetemek környékén Budapesten, mivel ezek mind biztonságos városrészekben találhatók.
Főleg akkor érdemes társaságban, de minimum párban lenni, ha bulizni mentek Budapest belvárosába.
Budapesti éjszakai élet a diákok szempontjából
Albiban is jó inni a barátaiddal, de diákként biztos sok időt fogsz eltölteni az éjszakában. Te meg pár haver.
Budapest éjszakai élete kiváló és izgalmakkal teli a diákok számára, akik felejthetetlen élményeket találhatnak a város megannyi pontján és szórakozóhelyein. Budapest telis-tele van menőbbnél menőbb kocsmákkal, romkocsmákkal, és klubokkal. Ezek többsége a VI. és VII. kerületben található meg. A szórakozóhelyek-romkocsmák közül kiemelkedik a Szimpla Kert, az Instant és a Fogas Ház.
A tömegközlekedés is kiváló ezen helyek közelében. Az éjszakai buszjáratok és a 6-os villamos hajnalban is biztosítják a közlekedést.
Fontos azonban, hogy mindig figyelj a környezetedre és az értékeidre, amikor az éjszakában bolyongsz. Még ha Budapest alapvetően biztonságos város is, a npészerű helyeken rendszerint több a bűnöző, akik a külföldiekre utaznak. Így viszont egy magyar diák is áldozata lehet lopásnak, vagy lehúzásnak.
Szoktak idegen anyagokat keverni a piába a budapesti szórakozóhelyeken? Nem, ma már ez igen ritka, a népszerű szórakozóhelyeken ilyesmit már nem csinálnak. Ha olyan szórakozóhelyekre mentek, ami sűrűn látogatott, akkor szinte biztos, hogy ezzel nem lesz probléma!
A szórakozóhelyek és kocsmák mellett Budapesten számtalan kültéri hely van, ahova a diákok előszeretettel ülnek ki csoportosan a melegebb évszakokban, és ott iszogatnak éjszakába nyúlóan. Ilyen például a Nehru-part, a Filozófusok kertje, a Deák Ferenc tér, vagy a Margit-sziget.
Budapest mely főbb nevezetességeit érdemes meglátogatni?
Nagy valószínűséggel mire Budapestre költözöl már számos nevezetességével találkoztál. Ha mégse, íme néhány a legnépszerűbb budapesti látnivalók és nevezetességek közül:
- Budai Vár
- Parlament épülete
- Halászbástya
- Citadella
- Széchenyi Gyógyfürdő
- Hősök tere
Magyar állampolgárként valószínűleg a legtöbb budapesti látványosság kevésbé izgalmas egy nem külföldi számára. Ettől függetlenül a fenti helyeket érdemes meglátogatni egy magyar diáknak is.