A negyedéves zh időszak és a vizsgaidőszak épp eléggé nyomasztó, de egy kellemes, zavaró tényezőktől mentes környezetben sokkal jobb tanulni. Koncentrált tanulással pedig simán meglesz a kettes mindegyik tantárgyból.
Budapesten számos nagyszerű könyvtár van, ami ráadásul bárki számára elérhető. Budapest 7 legjobb könyvtára a következő:
- Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár
- Corvinus Egyetemi Könyvtár
- CEU Könyvtár
- BME Központi Könyvtár
- ELTE Egyetemi Könyvtár
- MTA Könyvtár
- Idegen Nyelvű Könyvtár
Minden budapesti egyetemnek van saját könyvtára, és a legtöbbjük kiválóan alkalmas a zavartalan tanulásra. Úgyhogy ha az egyetemnek, aminek a hallgatója vagy, van könyvtára, érdemes inkább ott tanulni. Már csak azért is, mert ott minden szakkönyv rendelkezésre áll, amire csak szükséged lehet a minőségi tanuláshoz.
Az egyetem hallgatójaként továbbá jogosult vagy ugyanazokra a szolgáltatásokra, mint a teljes jogú tagok (beleértve a könyvkölcsönzést is), és sokszor alacsonyabb áron.
A budapesti könyvtárak tagságának ára általában 1000-2000 forintba kerül egy szemeszterre, vagy akár egy egész évre. A felsorolt könyvtárak közül a Corvinus Egyetemi Könyvtár és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár a legdrágábbak.
A listán szereplő 7 budapesti könyvtár kiváló választás lesz a nyugodt tanuláshoz diákéveid során. Könyv gyűjteményük nagy, bent csend honol, ráadásul kívül-belül gyönyörűek. Nézzük meg őket közelebbről is!
Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár
Nincs nála jobb, szebb, legendásabb. Ez Budapest legnagyobb és szerintünk legszebb könyvtára. A könyvtár a Kálvin téren található a Corvinus-tól és az ELTE-től csupán pár perc sétára. Számos nagyszerű étterem, kifőzde, kocsma, és hasznos szolgáltató (pl nyomtatás) található a közelében.
A belseje tele van csendes, inspiráló terekkel, amelyek tökéletesek a tanulni vágyók számára. A könyvtár gazdag könyv- és újsággyűjteménnyel, olvasósarokkal és modern tanulási lehetőségekkel várja látogatóit, ezért népszerű mind a helyi, mind a nemzetközi diákok körében.
Maga az épület szépsége is megér egy látogatást.
Cím: Szabó Ervin tér 1, 1088 Budapest
Nyitvatartás: Hétfőtől péntekig 10:00-20:00, szombaton 10:00-16:00, vasárnap zárva.
Tagsági díj:
- 2000 Ft (negyedév)
- 2700 Ft (félév)
- 3900 Ft (egy év) (Diákoknak kedvezményes áron.)
Budapesti Corvinus Egyetem Egyetemi Könyvtár
A könyvtár a Budapesti Corvinus Egyetem C épületében található, ami a gazdaságtudományok, társadalomtudományok, és üzleti tanulmányok hallgatóinak a központi helyszíne.
A könyvtár széles körű akadémiai forrásokkal rendelkezik, beleértve digitális adatbázisokat, folyóiratokat, és kutatási anyagokat. Ha csoportmunkát szeretnétek végezni, vagy csoportosan tanulni, lehetőség van tárgyalótermet foglalni. Nyomtatni, fénymásolni, szkennelni szintén lehet a Corvinus könyvtárban.
Javasolt kora reggel érkezni, különösen a vizsgaidőszakokban, mivel a könyvtár nagyon népszerű más egyetemek diákjai, például a SOTE hallgatói körében is. Volt közgázos hallgatóként bizton állíthatjuk, hogy a norvég és német orvostanhallgatók előszeretettel használják a könyvtárat tanulás céljából.
Cím: Közraktár utca 4-6, 1093 Budapest
Nyitvatartás: Hétfőtől péntekig 08:00-20:30, szombaton 10:00-16:00, vasárnap zárva.
Tagsági díj:
- 4000 Ft (félév)
- 5500 Ft (egy év) (Nem Corvinus-hallgatók számára.)
Budapesti CEU könyvtár
A Central European University (CEU) könyvtára innovatív tervezéséről és korszerű forrásairól ismert. Kiemelkedő társadalomtudományi és humán tudományos gyűjteményekkel rendelkezik, amit előszeretettel látogat a nemzetközi akadémiai közösség.
Tágas, világos tanulóterekkel és széles körű elektronikus forrásokkal várja a könyvtár látogatóit.
A könyvtár a Deák Ferenc tér közelében található, közel a Parlamenthez és a Magyar Tudományos Akadémiához.
Cím: Nádor utca 15, 1051 Budapest
Nyitvatartás:
- Január 2-7. között: hétköznapokon 12:00-18:00, hétvégén zárva.
- Január 8. – július 31. között: hétköznapokon 09:00-18:00, szombaton 12:00-18:00, vasárnap zárva.
- Tagsági díj: A regisztráció ingyenes, de a tagsági kártya elkészítése egyszeri 3 EUR (1250 HUF) költség.
BME Központi Könyvtár
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) központi könyvtára a mérnöki, technológiai és természettudományok hallgatói számára kiváló helyszín, ha tanulásra és kutatásra vágynak. Nem csupán jól felszerelt, de ráadásul már maga az épület egy élmény: kívülről a könyvtár épülete ugyanis úgy néz ki, mintha egy Harry Potter regényből lépett volna ki. Ahogyan a belső terei is hasonlóan lenyűgözőek.
A könyvtár nyomtatott és elektronikus anyagok széles választékát kínálja, beleértve technológiai szabadalmakat és szabványokat.
Cím: Budafoki út 4-6, 1111 Budapest
Nyitvatartás: Hétköznapokon 08:00-20:00, hétvégén zárva.
Tagsági díj: 2500 Ft/év (nem BME-hallgatóknak), BME-s hallgatóknak ingyenes.
ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár
Az ELTE Egyetemi Könyvtár Magyarország egyik legrégebbi akadémiai könyvtára, amely gazdag tudományos örökséggel rendelkezik. A könyvtár csendes légkört biztosít a zavartalan tanuláshoz, és számos olyan szolgáltatást (pl nyomtatás, fénymásolás stb.), ami szükséges lehet a tanuláshoz, és gazdag tudásanyag kvázi hazaviteléhez.
Az ELTE-nek több könyvtára is van Budapesten, amelyek az egyes karok igényeihez igazodnak.
Cím: Ferenciek tere 6, 1053 Budapest
Nyitvatartás: Hétköznapokon 09:00-20:00, szombaton 10:00-18:00, vasárnap zárva.
Tagsági díj:
- ELTE-hallgatóknak ingyenes.
- Külsős diákoknak könyvkölcsönzés nélkül ingyenes, könyv kölcsönzéshez 1000 Ft (félév), 1850 Ft (év).
Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ
A Magyar Tudományos Akadémia könyvtára Magyarország egyik legnagyobb tudományos szakkönyvtára, ami gazdag tudományos irodalom- és folyóirat-gyűjteménnyel büszkélkedik, magyar és nemzetközi nyelveken egyaránt.
A könyvtár nem csupán gazdag tudásanyaggal, de számos történelmi darabbal is rendelkezik, mint például a Kinizsi Pál feleségének, Magyar Benignának Imádságos könyve, a Guary-kódex, és az Érsekújvári kódex.
A Duna-part kilátással rendelkező olvasótermek ideálisak az elmélyült tanuláshoz és innovatív kutatásokhoz. A könyvtárat számos akadémikus és tudós látogatja, így nagy eséllyel találkozhatsz iparágad kiemelkedő szaktekintélyeivel. Ki tudja, lehet még beszélni is tudsz velük és kapsz tőlük néhány felbecsülhetetlen értékű jótanácsot is!
Cím: Arany János utca 1, 1051 Budapest
Nyitvatartás: Hétköznapokon 09:00-20:00, hétvégén zárva.
Tagsági díj: 1400 Ft/év diákoknak.
Idegen Nyelvű Könyvtár
A belvárosban, a Duna-part közelében található könyvtár az idegen nyelvű irodalom kincsesbányája, több mint 150 nyelven elérhető anyagokkal.
Cím: Molnár utca 11, 1056 Budapest
Nyitvatartás: Hétfőn és kedden 10:00-17:00, szerdán és pénteken 10:00-19:00, csütörtökön és hétvégén zárva.
Tagsági díj: 1750 Ft/év diákoknak.
Mit érdemes tudni a budapesti könyvtárakról?
Itt van néhány hasznos információ a Budapesten tanuló vagy Budapestre készülő diákok számára a könyvtárakkal kapcsolatban. Ezek közé tartozik a tagság, az elérhető szolgáltatások típusai, valamint az, hogy külsős tagok kölcsönözhetnek-e könyveket (spoiler: általában nem).
Hogyan válhat valaki egy könyvtár külsős tagja?
Külsős taggá úgy válhatsz, ha személyesen regisztrálsz a könyvtárban. Néhány könyvtár online regisztrációt is kínál, de a regisztrációs folyamatot mindig személyesen kell befejezni a könyvtárban (például a diákigazolvány bemutatásával).
A regisztráció és a tagsági díj kifizetése után szabadon használhatod a könyvtár szolgáltatásait.
Milyen szolgáltatások érhetők el a budapesti könyvtárakban?
A budapesti könyvtárakban általában az alábbi szolgáltatások érhetők el:
- A könyvtárban elérhető könyvek és folyóiratok olvasása
- A könyvtárban elérhető könyvek és folyóiratok kölcsönzése (teljes jogú tagoknak)
- Nyomtatás, szkennelés, és fénymásolás
- A könyvtár számítógépeinek használata
- Ingyenes könyvtári wifi
- Tárgyalótermek foglalása
A szolgáltatások köre a konkrét könyvtártól függ.
Külsős tagok alapesetben nem kölcsönözhetnek könyveket az egyetemi könyvtárakból. Ez az egyetemi könyvtár szabályzatától függ, például az ELTE könyvtárából magasabb tagsági díj ellenében külsős tagok is kölcsönözhetnek könyvet.
Nyilvános könyvtárakból a diákok kölcsönözhetnek könyveket, mint például a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárból.
Néhány könyvtár, mint például a CEU könyvtára, szintén korlátozza a hozzáférést bizonyos adatbázisokhoz és a gyűjteményéhez.
Alternatívaként számos nagyszerű budapesti kávézóban is tanulhatsz, ha nem zavar a háttérzaj, sőt, még jobban is tudsz tőle koncentrálni.