Skip to main content

Térjünk rögtön a tárgyra: milyen a közbiztonság Budapesten? Budapest összességében egy biztonságos város nappal és éjszaka is, a legtöbb nagyvárossal összehasonlítva. Budapest bűnözési ráta értéke 33.99/100 a Numbeo adatai alapján, ami a Numbeo módszertana alapján alacsonynak számít. Ennek ellenére kisebb bűncselekmények, mint a lehúzás, zsebtolvajlás, lopás, és csalások előfordulhatnak.

Budapest éjszakai élete is biztonságos, azonban mivel a legtöbb bűncselekmény a bulinegyedben (Zsidónegyed, VII. kerület) történik, érdemes a szokásosnál óvatosabbnak lenni.

Az tömegközlekedés szintén biztonságos Budapesten. A legtöbben stresszmentesen tudnak közlekedni a buszokon, villamosokon stb. Azonban az éjszakai járatokon érdemes jobban odafigyelni, ugyanis ekkortájt nagyobb eséllyel történnek lopások. Főleg ha az ember elalszik a járaton.

Egy másik, kisebb probléma a szóbeli beszólások. Budapest lakói (főleg a fiatalabbak) általában elfogadóbbak, mint az ország többi részén élők, az idősebb generáció tagjai viszont hajlamosak ellenségesen viselkedni a színes bőrű emberekkel vagy az LMBTQ+ közösség tagjaival szemben. Ezek az esetek azonban ritkák, általában – jó magyar szokásnak megfelelően – inkább négy fal között eresztik ki a gőzt, vagy a kommentszekcióban.

Összességében tehát nyugodt körülmények között élvezheted majd a diákéletet Budapesten, de nem árt, ha figyelsz pár alapvető dologra.

Mit kell tudni a budapesti közbiztonságról?

Ahogy fentebb írtuk, Budapest összességében egy biztonságos nagyváros, ahol nyugodtan élvezhetjük az ottlétet, a bulizást, és a tömegközlekedést.

Persze szubjektíven kevésbé érezzük ezt, de van néhány fontos tényező, ami miatt objektív mércével valóban biztonságosnak számít Budapest – biztonságosabbnak több külföldi nagyvárossal összehasonlítva:

  • A népszerű, forgalmas helyeken szinte állandóan jelen van a rendőrség.
  • Sok a térfigyelő kamera, ami elrettenti a bűnözőket.
  • A kézifegyverek és lőfegyverek tartása szigorúan szabályozott.
  • Magyarországon szigorú drogtörvények uralkodnak.
  • Budapesten nincsenek csoportokba verődött balhés fiatalok (vagy legalábbis nagyon ritka).
  • Az emberek anyagi helyzete nem indokol rablásokat.

Dacára annak, hogy heti-havi szinten lehet hallani különféle súlyosabb bűncselekményekről Budapesten, ez szerencsére nem az átlagot mutatja. Persze előfordulnak ilyen esetek is, viszont objektív mércével nézve Budapest biztonságos városnak számít. Ennek oka, hogy ritka a súlyos testi sértés, lövöldözések és robbantások pedig nincsenek Budapest utcáin.

Budapest legbiztonságosabb kerületei az I., II., III., XIII. kerület, valamint Budapest külvárosi területei. Budapest legveszélyesebb kerületei az V. kerület (a nagy értékű lopások miatt, egyébként egy full békés terület), a VI. és VII. kerület, a VIII. kerület néhány része, valamint a X. kerület.

A legsúlyosabb bűncselekmény, amely elő szokott fordulni, a késelés.

Kocsmákban és klubokban előfordulhatnak verekedések, általában alkohol- vagy drogfogyasztás miatt. Főleg hétvégenként.

Inkább a turisták szoktak kisebb lopások és csalások célpontjai lenni, különösen Budapest népszerű részein.

Leggyakrabban azonban „csupán” kisebb lopások, lehúzások, csalások, zsebtolvajlások és alkalmi szóváltások történnek. Nem csak az utcán, hanem a tömegközlekedésen is legyünk résen. A lopások legnagyobb része ugyanis főleg itt szokott történni.

Mennyire biztonságos a tömegközlekedés Budapesten?

A budapesti tömegközlekedés biztonságos, hatékony, és széles körben használják helyiek és turisták egyaránt. Azonban érdemes odafigyelni az értékeidre, különösen csúcsidőben, zsúfolt járműveken, és az éjszakai járatokon. Különös tekintettel a 4-es 6-os villamosra.

Zsebtolvajok gyakran keresnek figyelmetlen utasokat vagy olyanokat, akik elalszanak. Gyakori módszer, hogy közel állnak egy oylan utashoz, aki épp a telefonját nyomkodja. Amikor megáll a járat, kivárják a pillanatot, mielőtt újra bezárul az ajtó, amikor is kikapják a telefont az illető kezéből, gyorsan kiugranak a járatról, és elszaladnak.

Tipp: Mindig tartsd az értékeidet (különösen a telefonodat) biztonságos helyen! Ha valaki indokolatlanul közel áll hozzád – különösen, ha a jármű nem zsúfolt –, az gyanús lehet. Ilyen esetben próbálj távolabb kerülni tőle. Ha a tolvaj látja, hogy éber vagy, valószínűleg úgyse fog próbálkozni, ők „könnyű prédát” keresnek.

Éjszakai buszok és villamosok szintén biztonságosak Budapesten. Gyakran találkozhatsz jegyellenőrökkel, akik részben biztonsági feladatokat is ellátnak. Vagy már eleve közteresekkel együtt szállnak fel a járműre.

Péntek és szombat éjjel gyakran fordulnak elő kisebb szóváltások vagy verekedések a legnépszerűbb tömegközlekedési járatokon, különösen fiatal férfiak között.

Biztonságos bulizni Budapesten?

Igen, abszolút! Budapest éjszakai élete igen pezsgő és általában biztonságos. Azonban a népszerű budapesti szórakozóhelyek környéke vonzza a tolvajokat, bűnözőket és bajkeverőket, mivel az ittas turisták és a pénzes külföldiek könnyű célpontok.

És ilyen esetekben könnyen célponttá válhatnak a helyiek is.

Tippjeink a biztonságos bulizáshoz Budapesten:

  • Maradj a barátaiddal: ne váljatok szét, különösen ismeretlen helyeken.
  • Vigyázz az italodra: a legjobb, ha mindig a kezedben tartod, hogy elkerüld az italod manipulálását.
  • Légy óvatos az indokolatlanul barátságos idegenekkel: ők gyakran csalók akik lehúzás céljából akarnak csak pajtizni.
  • Figyelj az értékeidre: soha ne hagyd őket felügyelet nélkül, mindig tartsd szem előtt a táskádat, telefonodat és egyéb értékeidet.

Összegezve tehát a legnagyobb „veszély”, ami leselkedik rád Budapesten az éjszakai életben az a lehúzás. Bár a jóhiszemű külföldieket könnyebb becsapniuk a bűnözőknek, a tipikus trükközésekre érdemes mindenkinek odafigyelni.

Mik a tipikus trükközések Budapesten?

  • Túlárazott bárok: ahol mondvacsinált okokra hivatkozva többszörösen túlárazott italokat számláznak ki. Ez az a tipikus trükk, ahol lányok szoktak becsábítani különböző bárokba gyanútlan turistákat ismerkedés céljából.
  • Drága éttermek: a belvárosi éttermek hajlamosak túlárazni az egyébként középszerű ételeiket és italaikat profitmaximalizálás céljából.
  • Hamis kábítószerek: főleg a romkocsmák és egyéb, turisták által gyakran látogatt helyek előtt szoktak hamis drogokat árulni a bűnözök, például petrezselymet vagy cukrot.
  • Gyanús dolgokat kevernek az italokba: szerencsére ma már igen ritka Budapesten, de sajnos előfordul, hogy egyes helyeken kábítószereket csempésznek az italokba a pultosok.
  • „Barátság karkötők”: ne tévesszen meg, ha valaki egy karkötőt tesz az asztalodra. Az nem Taylor Swift hivatalos merch-e, aki ezt teszi pedig nem egy kollégája. Hanem egy átverés. Ha felveszed, az illető pénzt fog követelni érte, ráadásul valószínűleg indokolatlanul magas összeget.
  • Taxis hiénák: gyakran próbálják meg átverni az átlag budapestieket és turistákat a szabadúszó taxisok, akik egyik ismert taxitársasághoz sem tartoznak. Az utakat mondavcsinált okokra hivatkozva túlszámlázzák, vagy indokolatlanul hosszú útvonalon visznek haza.

Ezek Budapesten a megbízható taxi szolgáltatók:

  • Bolt
  • Uber
  • Főtaxi
  • 6×6 Taxi
  • Taxi4
  • City Taxi

A mindennapokban tehát nagy eséllyel nulla bűnözéssel fogunk találkozni. Már csak azért is, mert a csalók főleg esténként aktívak, főleg a bulikban és bulihelyek környékén.

Leave a Reply