Skip to main content

Budapesten a havi tömegközelekedési bérlet diákok számára 3450 Ft-ba kerül, egy jegy pedig 450 Ft. Ezeket bármelyik budapesti járaton lehet használni, beleértve a HÉV-et is, amíg Budapest közigazgatási határán belül utazol. Egyedül a 100E repülőtéri buszra kell külön speciális repülőtéri vonaljegyet venni, ezen a járaton az átlagos tömegközlekedési jegy vagy bérlet nem használható. A repülőtéri vonaljegy ára 2200 Ft egy irányba.

Jegyeket és bérleteket jegyautomatákból és (helyenként) jegypénztárakban lehet vásárolni. A legegyszerűbb viszont ha telefonos appon keresztül veszed meg a tömegközlekedési jegyeket és bérleteket. Kettő applikációt használhatsz erre a célra: BudapestGO és Simple.

A digitális jegyek érvényesítése az appokon keresztül történik. Csak ki kell választani az Érvényesítés opciót, és telefonod kamerájával beolvasni a járatok ajtóinál elhelyezett QR-kódot. Ezt a QR-kódot – ha nem lenne időd felszállás közben érvényesíteni a jegyet – a sofőrnél is megtalálod a járaton belül.

A fizikai jegyek érvényesítése (ha még használnál ilyet, lol) a járműveken található piros vagy narancssárga jegykezelő gépekbe helyezéssel történik.

A budapesti tömegközlekedési rendszer 4 metróvonalból, kismillió számú buszjáratokból, villamosvonalakból, trolibusz-járatokból és HÉV-vonalakból áll. Ezek a járművek általában 04:30 és 23:50 között közlekednek 5-15 perces időközönként. Mikor hogy. Dacára a múltbéli balkáni állapotoknak, ma már a budapesti tömegközlekedés igen pontos, 1-2 notórius járattól eltekintve (pl 5-ös busz).

A metró és a villamos a leggyorsabb módja a közlekedésnek Budapesten. Főleg diákoknak, ugyanis szinte mindegyik budapesti egyetem és főiskola közelében van legalább 1 metró- és/vagy villamosmegálló.

Budapest éjszaka is utazható, hála a éjszakai buszjáratoknak és a központi fekvésű 6-os villamosnak, amely éjszaka is közlekedik.

Alternatívaként a MOL Bubi közösségi kerékpárokkal és közösségi elektromos rollerekkel is tudsz közlekedni Budapesten. Ezek szintén népszerűek a városban, főleg a MOL Bubi kerékpárok. Rollerezni nagyon menő, de sajnos elég drága, főleg a diákoknak.

Ha nagyon messzire utaznál, vagy semmilyen módon nem akarnál se BKK-ra ülni, vagy hazagyalogolni, akkor a taxi egy kiváló, ám nem diákpénztárca-barát opció. Néha pedig le is húznak menet közben.

Ha a központban laksz, pl a Diáklakás egyik kiadó szobájában, akkor viszont nincs is feltétlenül szükség tömegközlekedésre, ugyanis minden fontos hely (szupermarket, kocsma, szórakozóhely, étterem, kifőzde, kávézó, reggeliző, suli, könyvtár stb) gyalogtávra van tőled.

Minden bizonnyal jártál már Budapesten és a közeledben lévő nagyvárosban is hasonlóan működik a tömegközlekedés. Nem rakétatudomány – akkor mégis miért írtunk egyáltalán erről? A válasz: azért, hogy ne kelljen a BKK weboldalában órákhosszat keresgélni a diákoknak a legfontosabb információkért, és a számukra legfontosabb járatokért. A Diáklakás cikkében könnyedén megtalálsz minden fontos tudnivalót egy helyen.

Így jobban tudtok fókuszálni arra, ami igazán fontos: a budapesti diákéletre.

Jegy- és bérletvásárlás: díjak, appok, érvényesítés, bírságok

Típus Ár Ft-ban
Egy db jegy 450 Ft
Havi budapest bérlet diákoknak  3450 Ft/hónap
10 db-os gyűjtőjegy 4000 Ft

Az árak változhatnak, ezért mindig érdemes ellenőrizni a legfrissebb tarifákat a BKK (Budapesti Közlekedési Központ) weboldalán. Továbbá számos speciális jegy található a BKK szortimentjében, ezeket szintén érdemes végigböngészni.

A normális tömegközlekedési jegyek bárhol és bármilyen járaton használhatóak, ameddig Budapest közigazgatási határán belül mozogsz. Erre ergo csupán a HÉV és a MÁV járatok esetében kell odafigyelni.

Fontos, hogy ha ki szeretnél utazni a Liszt Ferenc Repülőtérre a 100E busszal a belvárosból, akkor egy speciális Repülőtéri jegyet kell venned, aminek az ára 2200 Ft. Elég borsos. Normál tömegközlekedési jeggyel és bérlettel nem vehető igénybe ez a szolgáltatás.

Pro tipp: helyette inkább válaszd az M3 metró plusz 200E kombót, ezeken ugyanis használható a normál tömegközlekedési jegy és bérlet. Ráadásul nincs rajtuk tömegnyomor. Hasonlóan jó alternatíva a MÁV járat plusz 200E kombót. Hátrányuk, hogy a menetidő hosszabb, mint a 100E esetében.

Jegyeket és bérleteket online és offline tudsz vásárolni

Online vásárlás (appok):

  • BudapestGO app: ez az ajánlott vásárlási mód. Töltsd le az alkalmazást a Google Play vagy Apple App Store-ból, regisztrálj, és azonnal vásárolhatsz jegyeket, bérleteket, vagy speciális jegyeket. Az app útvonaltervezésben is segít, valós idejű információkat biztosítva.
  • Simple app: a másik fő applikáció tömegközlekedési jegy és bérlet vásárlására. A logikája ugyanaz, mint a BudapestGO appnak.

Offline vásárlás:

  • Jegyautomaták: Budapesten mindenütt elérhetőek, pl a metrómegállókban és villamosmegállókban. Készpénzzel és bankkártyával is fizethetsz.
  • Jegypénztárak: már elég ritka (és valljuk be őszintén elég haszontalanok), de néhány jegypénztár még működik a városban, ha nagyon retro stílusban akarnál tömegközlekedési jegyet venni. Ezeket a jegypénztárakat a következő helyszíneken találod meg:
    • Blaha Lujza tér
    • Corvin-negyed
    • Nyugati tér
    • Népliget
    • Széll Kálmán tér

Bérletet nem kell érvényesíteni, csak mutasd fel, amikor épp jön egy kaller. Vagy metró megállókban a mozgólépcsőknél álló jegyellenőröknek. Illetve elsőajtós felszállásnál (buszokon és trolikon) értelemszerűen mutasd be a sofőrnek.

Vonaljegyeket kétféleképpen lehet érvényesíteni, attól függően, hogy digitális vagy fizikai jegyed van.

  • Digitális jegyek esetén: olvasd be a jármű ajtajainál elhelyezett QR-kódot a mobilod kamerájával a tömegközlekedési appon keresztül.
  • Fizikai jegyek esetén: helyezd a jegyet a piros vagy narancssárga jegykezelő gépekbe (a járművön belül, vagy a metróállomások mozgólépcsői előtt). Egy zöld fény és rövid hang jelzi, hogy a jegyet sikeresen érvényesítetted. De most komolyan: Te még használsz ilyet??

Mindig érvényesítsd a jegyed az utazás megkezdésekor! A bliccelés már nem menő, ráadásul ha elkapnak, elég magas büntetést kapsz a nyakadba.

  • 12.000 Ft-ot kell fizetni bírságként, amennyiben ott helyben, vagy 2 munkanapon belül befizeted azt.
  • Ha 2 munkanapon túl, de 30 napon belül kifizeted a bírságot, akkor már 25.000 Ft-ot kell fizetni. Ez egy esti partizás költsége.
  • 30 napon túl fizetve a bírság már 50.000 Ft-ra rúg.

A költségek mérséklődnek, amennyiben 2 napon belül felmutatod a BKK központban az utólagosan vásárolt bérletedet.

Tehát mint láthatod, se nincs értelme bliccelni, se nem elsunnyogni a bírság befizetését. A budapesti diákbérlet ára nagyon alacsony (3450 Ft). Ennyit megér, hogy menet közben nyugodtan olvass, TikTok-ozz, vagy zenét hallgass.

Budapesti tömegközlekedési rendszer nappal és éjjel

A budapesti tömegközlekedés hétköznapokon és hétvégén kora reggeltől (kb. 04:30) késő estig (kb. 23:50) közlekedik. Éjfél után éjszakai buszjáratok biztosítják a közlekedést, valamint a 6-os villamos, ami éjszaka is jár. Az éjszakai buszok körülbelül hajnali 5 óráig közlekednek.

Budapesten az alábbi tömegközlekedési járatok állnak rendelkezésre:

  • Metró
  • Villamos
  • Busz
  • Trolibusz
  • Helyiérdekű vasút (HÉV)

Budapesten metróval és villamossal a leggyorsabb és leghatékonyabb a közlekedés. Logikus, hiszen ezeknek kötött a pályájuk, ergo függetlenek a közlekedési dugótól. A buszok és a trolibuszok ugyan rendelkeznek saját buszsávval, de néha még így is könnyen kerülnek forgalmi dugóba, vagy késnek pár percet.

Minden jármű 5-15 percenként közlekedik a konkrét járat, a közlekedési eszköz típusa nap, és időszak függvényében. A reggeli és délutáni órákban gyakrabban járnak.

A menetrend a BudapestGO alkalmazásban érhető el, valamint minden tömegközlekedési megállóban.

Legfontosabb budapesti metróvonalak

Budapest metróhálózata négy vonalból áll, mindegyik egyedi színnel van azonosítva a köztudatban:

  • 1-es Metró (sárga metró): ez a történelmi vonal köti össze a belvárost a Városligettel, olyan fontosabb megállókkal, mint a Hősök tere, Oktogon, Deák Ferenc tér.
  • 2-es Metró (piros metró): ez a vonal a Duna keleti és nyugati partja között közlekedik. Fontosabb megállók: Keleti pályaudvar, Blaha Lujza tér, Astoria, Deák Ferenc tér, Batthyány tér, Déli pályaudvar.
  • 3-as Metró (kék metró): ez Budapest leghosszabb metróvonala, amely Újpest és Kőbánya-Kispest között húzódik. Fontosabb megállók: Újpest-központ, Kálvin tér, Deák Ferenc tér, Nyugati pályaudvar, Corvin-negyed, Nagyvárad-tér, Népliget, Kőbánya-Kispest.
  • 4-es Metró (zöld metró): Budapest legfiatalabb metróvonala, ami a város délnyugati részét köti össze a belvárossal. Fontosabb megállók: Kelenföld vasútállomás, Bikás park, Móricz Zsigmond körtér, Szent Gellért tér – Műegyetem, Fővám tér, Keleti pályaudvar.

Mint látható a Deák Ferenc tér egy központi csomópont a metróvonalak szempontjából, ugyanis ott a 4-es metrón kívül az összes többi metróvonal találkozik. Úgyhogy érdemes ennek közelében lakni, innen ugyanis kb bárhova el lehet jutni seperc alatt. Ez a megálló a Diáklakás szobáitól is szinte sétatávra van, de max 2 villamosmegállónyira.

Legfontosabb budapesti villamosvonalak

A villamosok hatékony módját kínálják a városi közlekedésnek. Könnyű felismerni őket, hiszen mind sárga színű. Egyes járatokon, mint pl a 2-es villamos, Budapest gyönyörű építészetét is megcsodálhatod utazás közben.

Legfontosabb villamosvonalak diákoknak:

  • 47-49-es villamos: két igen központi járat, ami Buda legfontosabb déli állomásait köti össze a pesti belvárossal. Ha az ELTE-re, BME-re, vagy Corvinus-ra jársz, minden bizonnyal sokat fogod használni. Ráadásul számos nagyszerű étterem, kifőzde, kávézót, reggelizőt, és szórakozóhelyet köt össze az ott élőkkel. És a legjobb: a Diáklakás szállásai is a közelében helyezkedik el!
  • 4-6-os villamos: a legforgalmasabb és legközpontibb vonal, ami összeköti Buda déli és északi részét a pesti körúttal. Közülük a 6-os villamos éjfél után is közlekedik.
  • 2-es villamos: a világ egyik legszebb villamosvonala, nemhiába. A Duna mentén halad észak-déli irányban, a Budapesti Corvinus Egyetem az egyik megállója.
  • 1-es villamos: egy szintén hosszú villamosvonal, ami a város körgyűrűjén közlekedik kicsit kijjebb a Hungária körút mentén. Hasonlóan összeköti Buda déli és északi részét, valamint Pest számos megállóját.

Legfontosabb budapesti buszjáratok

A budapesti buszokat a pompá kék színűkről lehet felismerni. Kiterjedt hálózatot alkotnak, a metróval és villamossal nem lefedett területeket szolgálják ki. Számuk nagyon nagy, mi itt csupán a diákok számára legfontosabb és legközpontibb vonalakat tüntetjük fel, amikkel az összes menő helyre (kifőzdék, kocsmák, szórakozóhelyek stb.) el tudtok jutni.

Legfontosabb buszjáratok diákoknak:

  • 7-es busz
  • 7E busz
  • 8E busz
  • 133E busz
  • 110-es és 112-es busz
  • 107-es és 108-as busz

Ezek mindegyikének megtalálható 1-1 megállója a Diáklakáshoz közel!

A fent felsorolt buszjáratok főleg a kelet-nyugati irányú forgalmat fedik le. Sok buszra az első ajtónál kell felszállni, amit jelzések is mutatnak.

Legfontosabb budapesti trolibuszok

A budapesti trolibuszokat piros színük különbözteti meg a budapesti sima buszoktól. Ezek különösen azokban a városrészekben praktikusak, ahol nincs villamosvonal. Valószínűleg ritkán fogsz találkozni velük, hacsak nem Budapest VI. vagy VII. kerületében találsz albit. Ha a Diáklakást választod, akkor valószínűleg csak a 72-es trolival fogsz találkozni.

Legfontosabb trolibuszvonalak:

  • 72-es trolibusz
  • 76-os trolibusz
  • 83-as trolibusz

A legtöbb trolibuszra, hasonlóan néhány belvárosi buszhoz, az első ajtónál kell felszállni, és a jegyet azonnal érvényesíteni, illetve a bérletet felmutatni.

Helyiérdekű vasút (HÉV)

A HÉV zöld színű vonatokból áll, amelyek Budapestet kötik össze az agglomerációval. Nem túl gyakran használják a diákok. De ha a barátaiddal el akartok menni kirándulni pl Szentendrére, vagy ki akartok menni a Sziget Fesztiválra, akkor a HÉV egy ideális választás. Diákoknak a Batthyány térről induló HÉV járat szinte az egyetlen, amiről érdemes szót ejtenünk.

Ne feledd, hogy a budapesti diákbérleted vagy jegy csak Budapest közigazgatási határán belül érvényes a HÉV járatokon! Ha Budapest határán túlra utazol, akkor kiegészítő HÉV-jegyet kell vásárolnod, amelynek ára a célállomástól függ. Ne aggódj, a HÉV-en külön jelezve van, hogy melyik megálló számít már Budapesten kívülinek.

A HÉV-jegyek a BudapestGO alkalmazásban és jegyautomatákban érhetőek el.

Éjszakai tömegközlekedés Budapesten

Diákként rengeteg időt fogsz tölteni Budapest éjszakai életében, ezért fontos tudni néhány infót annak éjszakai közlekedéséről.

A villamosok és metróvonalak körülbelül 23:26 körül befejezik a közlekedést. Úgyhogy ha korai távozást tervezel egy buliról pl mert ZH-ra kell készülnöd, azt eddig teheted meg. Kivételt képez a 6-os villamos, amely a nap 24 órájában közlekedik.

Az éjszakai életet kedvelők számára az éjszakai buszok biztosítanak késő esti utazási lehetőségeket. Könnyű felismerni őket, mert mindegyik éjszakai buszjárat száma 9-essel kezdődik. Ezek a buszok viszonylag sűrűn járnak, és Budapest központi részeit kötik össze a külterületekkel. Cserébe viszont ritkábban, 30-60 percenként közlekednek.

Legfontosabb éjszakai buszvonalak Budapesten diákoknak:

  • 907-es busz
  • 914-es busz
  • 950-es busz
  • 979-es busz
  • 990-es busz

Ezek a főbb központi járatok azok, amikkel seperc alatt hazaérhetsz a belvárosból. A legtöbbjük – hasonlóan a metrókhoz – a Deák Ferenc téren áll meg, illetve Budapest legfrekventáltabb megállóiban (pl Astoria, Ferenciek tere stb).

Viszont ha a Diáklakásnál szállsz meg, akkor igazság szerint nem is lesz szükséged éjszakai buszozásra, nagy valószínűséggel úgyis sétatávra leszel a szobádtól. A legtöbb népszerű kocsma ugyanis megtalálható ennek közelében.

Bár kellően illuminált állapotban nem egy életbiztosítás hazagyalogolni (és valljuk be, néha egy kifejezetten nagy kihívás), de még mindig jobb, mint fél-egy órákat zötykölődni hazafelé. Hidd el, mi tudjuk, voltunk már abban a helyzetben.

Különösen kényelmetlen, ha menet közben elalszol és körbebuszozod fél Budapestet. Nem egy ilyen “legenda” van a baráti körünkben. Nem csak azért kényelmetlen, mert hosszú lesz az út hazafelé, miután felébredtél, hanem mert sajnos az éjszakai járatokon hajlamosak kizsebelni az embert Budapesten.

Közeli szállás esetén, ahova simán haza tudsz sétálni max 20 perc alatt, ilyen probléma nincs.

Alternatív közlekedési módok Budapesten

Budapesten több alternatív közlekedési lehetőség áll rendelkezésre, mint például közösségi kerékpárok, elektromos rollerek és taxik.

MOL Bubi közösségi kerékpárok

A MOL Bubi, a BKK és a MOL együttműködésében működő közösségi kerékpárszolgáltatás, amely gyors, környezetbarát, és a nap 24 órájában elérhető.

Használat lépései:

  1. Regisztrálj a molbubi.hu/en/ weboldalon.
  2. Vásárolj bérletet az alábbi lehetőségek közül:
    • Havi bérlet: 1500 Ft/hónap
    • Féléves bérlet: 6500 Ft/félév
    • Percdíj: 50 Ft/perc
  3. Töltsd le a MOL Bubi alkalmazást, és bérelj kerékpárt a város számos pontján található dokkoló állomások egyikén.

Elektromos rollerek

Az elektromos rollerek modern, gyors, környezetbarát, és (legyünk őszinték) menő, és ezek mellett kockázatos közlekedési módot biztosítanak Budapesten. Jelenleg 3 fő szolgáltató érhető el Budapesten:

  • Lime
  • Bird
  • Tier

Bármelyik szolgáltatót is választod, nagyvonalakban ugyanazokat a lépéseket kell megtenned, hogy használhasd őket:

  1. Regisztrálj a szolgáltató weboldalán.
  2. Töltsd le az alkalmazást.
  3. Használhatod a rollereket a központi kerületekben.

Közösségi elektromos rollerhasználat ára:

  • 10 perces utazás: kb. 1000 Ft
  • Fizetési rendszerek: perc alapú díjazás, napijegyek, havi bérletek.

Figyelem: Az elektromos rollerek csak korlátozott területeken használhatók, főleg Budapest belső kerületeiben!

Taxi

Hosszabb távokra vagy az éjszakai bulik után a taxik megbízható megoldást kínálnak. Mindig a népszerű taxitársaságokat válaszd, amiknek van applikációjuk, különben előfordulhat, hogy lehúznak.

A következő taxi szolgáltatók a legmegbízhatóbbak Budapesten:

  • Bolt
  • Főtaxi
  • 6×6 Taxi
  • Taxi4
  • City Taxi
  • Uber

Budapesten átlagosan egy kb 15 perces út kb 4000-6000 Ft-ba kerül. A konkrét díj természetesen a távolságtól függ. A végső viteldíj a következőkből tevődik össze:

  • Alapdíj: 1100 Ft
  • Időalapú díj: 110 Ft/perc
  • Távolság alapú díj: 440 Ft/km

Leave a Reply